عترت، فرهنگی، مهدویت

نهج البلاغه خوانی

روزی فقط ۶ صفحه بخوانیم

? برخی از ما حتی ۲۰جلد کتاب در تمام طول عمرمان نخوانده ایم، اما او می گوید نهج البلاغه را دویست بار خوانده است. این ادعا از یک شیعه، چندان محل توجه نیست، اما اگر «جرج جرداق» مسیحی مدعی این مطلب باشد، شگفت انگیز خواهد بود.
این نویسنده و شاعر لبنانی و این استاد ادبیات و فلسفه اسلامی دانشگاه بیروت، بیش از ۲۰ جلد کتاب تألیف کرده است، اما مشهورترین آن ها کتابی است درباره امیرالمؤمنین (ع): الامام علی صوت العداله الانسانیه.

 

نهج1

? وقتی از او می پرسند تو که مسیحی هستی؛ چرا فقط راجع به علی (ع) نوشتی و از دیگران ننوشتی؟ می گوید: «من پس از علی (ع) کسی را شایسته نوشتن ندیدم و تصمیم گرفتم که جز در مورد او ننویسم». او در روزهای نخست آشنایی با شخصیت امام اول شیعیان، شیفته سحر کلام و عظمت ادبی بیان او می شود، اما کم کم که با افکار ایشان آشنایی گسترده تری می یابد علی (ع) را عظیم ترین انسان، یافته و شیفته شخصیت ایشان می شود: «اى على! اگر بگويم تو از مسيح بالاترى، دينم نمى پذيرد! اگر بگويم او از تو بالاتر است، وجدانم نمى پذيرد! نمى گويم تو خدا هستى! پس خودت بگو به ما اى على که تو كيستى؟»

? او به هنگام دانش آموزی عاشق مطالعه بوده است تا آنجاکه از مدرسه فرار می کرده و به چشمه ای پناه می برده و کتاب های مورد علاقه اش را می خوانده است. روزی برادر بزرگترش با دیدن این علاقه به او نهج البلاغه ای هدیه می دهد و از او می خواهد این کتاب را حفظ کند و می گوید این کتاب برای تو خیرات بسیاری به همراه خواهد داشت!

? به مرور که انس و الفت او با نهج البلاغه بیشتر می شود، به این اعتقاد دست پیدا می کند که بشریت امروز و به ویژه جهان غرب به اصول و مبانی صحیح و تحول آفرینی نیاز دارد که زندگی را بهتر کند و تمام این اصول و ارزش ها به نحو کامل، در سیره و گفتار و کردار امام علی (ع) موجود است.

? این حکایت عاشقی یک دانشمند مسیحی به کلام و سیره امام علی (ع) است و حالا این نهج البلاغه در اوج مظلومیت و غربت در خانه های بسیاری از ما خاک می خورد. ترجمه فارسی نهج البلاغه (نسخه مرحوم دشتی) ۳۵۰ صفحه است. فقط کافی است اراده کنیم روزی ۶صفحه – فقط ۶صفحه – از آن را بخوانیم، آن وقت ظرف دوماه یک دور کامل نهج البلاغه را می خوانیم و از خجالت این کتاب مظلوم در خواهیم آمد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سید مهدی سیدی،همشهری،۱۵ دی ۱۳۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.