عترت، مسیر زندگی، مهدویت

کوتاه از زندگی استاد فاطمه طاهایی

طاهایی23

 

استاد سیده فاطمه سيدخاموشي(طاهايي) در سال ۱۳۰۹ هجري شمسي پا به عرصه وجود نهاد. در دوران خفقان رژيم پهلوي كه تحصيلات كلاسيك براي خواهران مرسوم نبود به همت پدر بزرگوارش تحصيلات خود را به صورت خصوصي فرا گرفت  و بعدها عشق به آموختن دانش بيشتر و داشتن هدفي والا سبب شد كه پاي به عرصه تعليم و تعلم در وادي حوزه علميه گذاشته و دروس ادبيات ، اخلاق و تفسير و احكام را نزد استاد مرحوم حجه الاسلام سيدهاشم طاهايي (پدرشوهر)‌ و همسرشان سيدجلال الدين طاهائي تلمذ بنمايد.

پس از مدتي نيز از محضر اساتيد بزرگواري همچون آيات عظام آيت الله العظمي خامنه‌اي(دامت بركاته) مرحوم شهيد هاشمي نژاد(ره) مرحوم آيت الله ميرزا جواد آقا تهراني(ره)، مرحوم آيت الله شيخ غلامحسين تبريزي(عبدخدائي) (ره) ، آيت الله نهاوندي و بهر‌ه مند گردد.

فعاليتهاي فرهنگي ايشان از سال ۱۳۳۵ در مشهد آغاز و در سال ۱۳۴۵ با تشويق حضرت  آيت الله العظمي ميلاني(ره) و همت خيرين نيكوكار جهت تربيت شاگردان مكتب امام صادق(ع) اقدام به تأسيس مكتب نرجس(س) نمود  و با هدف تعليم و تعلم و تربيت مادران و دختران بر محوريت دين از هيچ كوششي فروگذار ننمود و توانسته است تا كنون اساتيد و نيروهاي متخصص بانوان و فرهيخته‌اي را به جامعه اسلامي تحويل نمايد.

هم اكنون نيز مدرسه علميه نرجس(س) داراي شعبات مختلف در مشهد و شهرستانها و با حضور دهها طلبه خواهر ايراني و غير ايراني از كشورهاي مختلف به منظور تربيت طلاب جوان و نشر معارف اسلامي در اقصي نقاط جهان از خدمات ارزشمند اين بانوي متقي و پرهيزگار مي‌باشد.

ايشان با نظر به اينكه در گستره فعاليتهاي فرهنگي و اجتماعي بدون منش و بينش سياسي امكان حضور در هيچ عرصه‌اي وجود ندارد، در دوران رژيم شاهنشاني در برابر تهديدها مقاوم و استوار به فعاليتها و مبارزات سياسي و سخنان افشاگرانه خود ادامه داده و پس از انقلاب هم با ژرف نگري در شناساندن چهره نفاق و دعوت خواهران و جامعة بانوان به هشياري و بيداري و ارتباط و همكاري با نهادها و سازمانها و دفاع از نظام و انقلاب و رهبري گام‌هاي مؤثري را برداشته است.

?هشتمین سالگرد ارتحال بانوی عالمه و مدیر و مؤسس مدارس علمیه نرجس کشور ؛استاد طاهایی(سیده فاطمه سیدخاموشی) را گرامی میداریم.

@maktabnarjesbirjand

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.