مسیر زندگی

معرفی کتاب پیرامون رژیم منحوس پهلوی

جوان های نسل کنونی غالبا از حقایق اطلاع درستی ندارند.جوان های امروز نه از انقلاب خبر دارند، نه از مقدمات تحرک انقلابی خبر دارند، نه از خون دلهایی که خورده شد و کارهایی که انجام گرفت اطلاع دارند حتی از جنگ و دفاع مقدس هم اطلاع ندارند.

باید این مسائل برای اینها تبیین شود. پهلوی ها وقتی روی کار آمدند یکی از اولین کارهایشان خراب کردن چهره قاجار بود الیته قاجار چهره قابل تمجیدی ندارد اما پهلوی آنچنان چهره قاجاری را خراب کرد و زشت جلوه داد که همه بگویند خدا پدر پهلوی را بیامرزد که ما را از دست انها نجات داد.

ما اینکار را در مورد پهلوی نکردیم در حالی که چهره پهلوی ها به مراتب زشت تر از چهره قاجاری هاست. نمی دانم شما خاطراتی که رجال سیاسی پهلوی در سالهای آخر نوشته اند و بعضی هایش قبل و بعضی بعد انقلاب چاپ شد دیدید یا نه؟ چیزهایی که اینها نوشته اند من پشت یکی از کتابها نوشتم: واقعا انقلاب اسلامی ملت ایران را از سقوط وحشتناک نجات داد اگر آنها سرکار می ماندند و نسل بعدشان هم می امدند نمی دانم چه بلایی با این بی ایمانی و بااین سستی بر سر کشور می اوردند!

واقعا خطرهای بزرگی را برای کشور ایجاد کردند خودشان بد، اطرافیانشان بد، محمدرضا بد، علم بد، منصور بد، هویدا بد، همه بد…دور و بری هایش بد..دلهایشان بد، عقایدشان بد، رفتارهایشان بد.

جوانهای ما از این قبیل چیزها اطلاعی ندارند، در زمینه رفع حیا، زمینه ترویج فساد، در زمینه ارتکاب فساد، فسادهای مالی که هیچ، فسادهای جنسی و فسادهای گوناگون.. اصلا انسان گیج می شود وقتی که می بیند و می شنود و می خواند…

بیانات رهبری در دیدار با جبهه فرهنگی انقلاب-

پنجاه

 

۱-پنجاه و سه سال عصر پهلوی به روایت دربار

از جمله مشهورات رایج در زمینه تاریخ معاصر ایران ، توصیفاتی است كه از اوضاع جامعه ایرانی (به ویژه اوضاع اقتصادی و اجتماعی) است كه گاه مكتوب و گاهی به صورت شفاهی و سینه به سینه نقل شده و در ذهن برخی به صورت بدیهی های تاریخی درآمده است ! گروه هنر و ادبیات مركز اسناد انقلاب اسلامی، پیش از این سه جلد از دوره‌ی «دربار به روایت دربار» را با نام‌های «فساد سیاسی دربار»، «فساد اقتصادی دربار» و «فساد اخلاقی دربار» منتشر كرده است و اینك، چهارمین جلد، با هدف بررسی جامعه‌ای كه چنان درباری به آن حكومت می‌كرد… نگاهی به جامعه ایران در پنجاه و سه سال حكومت پهلوی به لحاظ ابعاد و شاخصه‌های درونی، از سطح معیشت و خدمات عمومی و رفاهی گرفته تا وضعیت آموزش و اداره و فرهنگی و.. البته از زبان و بیان رجال درباری، موضوع این اثر می‌باشد. این اثر گامی كوچك در جهت ترغیب ساختن خواننده به كشف حقایق مستور است و در پرده تاریخ معاصر نقطه آغازی برای تحقیق و پژوهش جوانانی است كه مایلند به دانستن درباره هویت و تاریخ گذشته خود بدانند !

-۲دربار به روایت دربار: فساد اخلاقی

نویسنده: نظرعلی کوشکی
از جمله دلایل اصلی مخالفت مردم مسلمان ایران با رژیم پهلوی بی‌اعتنایی این رژیم و عوامل و دست‌اندرکاران آن به اعتقادات و اخلاقیات مردم مسلمان ایران بوده است . در این میان دربار پهلوی به عنوان قدرتمندترین کانون حاکمیت در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۰۴ الی ۱۳۵۷ نقشی اساسی در گسترش مفاسد اخلاقی و ارتکاب اعمال خلاف عفت بر عهده داشته است . در این اثر تلاش شده است ضمن رعایت عفت قلم و ملاحظات اخلاقی ، به گوشه‌هایی از مفاسد اخلاقی درباریان – اعم از شاه ، و حلقه‌ی نخست اطرافیان ، دوستان و خانواده‌ی او – اشاره گردد و از آن جا که اصل بر بیان واقعیت و اجتناب از نقل حوادث غیرواقعی قرار گرفته ، لذا صرفا به خاطرات درباریان در خصوص موضوع فساد تکیه شده است ، زیرا ممکن است نقل مفاسد دربار از زبان مخالفان آن ، حمل بر دشمنی ، عداوت و در نتیجه داستان‌پردازی برای تخریب دربار به شمار آید ، اما آن چه در این نوشته خواهد آمد صرفا گوشه‌هایی است از موارد متعددی که دوستان و خانواده‌ی پهلوی پس از وقوع انقلاب اسلامی و به طور عمده در خارج از کشور ، در قالب خاطرات بیان داشته‌اند و لذا در صحت این موارد تردید و شبهه‌ای وارد نخواهد بود . مرکز اسناد انقلاب اسلامی بر اساس رسالت خود در انعکاس حقایق تاریخی نهضت اسلامی و تبیین علل وقوع انقلاب به انتشار این اثر اقدام نموده است ، باشد تا مطالعه‌ی این مختصر بر جوانان امروز آشکار سازد که مردم مسلمان ایران علیه چه دستگاه آکنده از فسادی شوریدند و نظام جمهوری اسلامی را جایگزین کدام نظام مملو از تباهی و فساد نمودند . بدیهی است وجود آگاهی اجمالی در خصوص رژیم و دربار پهلوی ، عمق حماسه و عظمت انقلاب اسلامی و شهدای بزرگوار آن را بیشتر نمایان خواهد ساخت .
 
۳-بهائیان در عصر پهلوی مولف : احمد اله یاری
مرحوم الهیاری پس از بیداری از خواب غفلت اومانیسم و ‏مارکسیسم، در سال‌های آخر عمرش تمام تلاش خود را وقف روشنگری و افشای ‏چهره پلید عمله‌های استکبار کرد، چنانکه امروز علاوه بر آثار منتشر شده اش، چندین ‏کتاب گران سنگ منتشر نشده در کارنامه خویش ثبت کرد، آثاری که هر یک به مصداق آب در خوابگه مورچگان، با افشاگری‌های خود، خواب ‏دوستان سابق وی را خواهد آشفت، چنان که به مانند زمان فوتش، زبان به عقده گشایی خواهند گشود.‏ احمد اللهیاری در این کتاب با توجه به حضورش در کانون نویسندگان، مرکز ‏پژوهش‌های تلویزیون ملی، مجله تماشا، واحد مرکزی خبر، روزنامه کیهان و همچنین ‏حضور در محافل بهائیان به افشای نقش مخرب بهائیان در عرصه سیاست و اقتصاد ‏ایران اسلامی در زمان حکومت رضاخان و پسرش محمد رضا پرداخته است و از آنجا ‏که سال‌ها در عرصه نویسندگی و پژوهشگری حضور داشته است دست نوشته ‏های وی بیانگر زوایای ناگفته و پنهان مانده از نفوذ و حاکمیت اقلیت فرقه بهائیت در ‏ارکان رژیم پهلوی است. ‏
 

۴-یادداشت‌های عَلَمکتابی است شامل یادداشت‌های اسدالله علم. این کتاب که تا کنون هفت جلد از آن به فارسی منتشر شده در دو جلد نیز به‌طور خلاصه به انگلیسی منتشر شده‌است.«یادداشت‌های علم» چاپ‌های متعددی در ایران به وسیلهٔ انتشارات ثالث، مازیار و کتاب سرا داشته‌است.

یادداشت‌های علم اهمیت تاریخی دارد؛ چون علم تنها کسی در حکومت پهلوی بوده که یادداشت‌های خود را به یادگار نهاده‌است. همچنین وی اغلب اوقات خود را با شاه می‌گذراند؛ چه در سفرهای تفریحی چه سیاسی. نقش وی در تصمیم‌گیری‌های شاه از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار بود. چنان‌که خود او چندین بار نیز به این نکته در یادداشت‌های خود اشاره کرده‌است. یادداشت‌های او از روز اول اردیبهشت ماه ۱۳۴۶ در دسترس است و آخرین شرفیابی او نیز در تاریخ ۲۸ تیر ۱۳۵۶ بود. وی سپس برای درمان رهسپار پاریس شد و شاه هویدا را به جانشینی او برگزید.

۵-کتاب ” مأموریت به تهران ” خاطرات خودنوشت ژنرال هایزر با ترجمه نعمت‌الله عاملی توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۲۰۰۰ شماره و با قیمت ۶۷۰۰ تومان در زمستان ۱۳۹۰ چاپ و منتشر شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.