مسیر زندگی

آثار تلاوت قرآن به ویژه در ماه رمضان

? آثار تلاوت قرآن به ویژه در ماه رمضان

?در ماه مبارک، تلاوت قرآن انواع برکات را دارد، اگر هیچ اثری نداشت مگر اينکه انسان را مشغول مي‌کند، فعلاً در حدّ عمل به بهترين کار و بعد هم توجه، کافی است. کم‌کم اين آيات اثر مي‌گذارد. الآن شما داريد در ماه رمضان قرآن مي‌خوانيد، سال‌هاي ديگر نوار بر مي‌گردد؛ يعني شروع به خواندن مي‌کند. قرآن با کلام ديگر فرق مي‌کند. يک حساب‌هايي در چيدمان حروف و کلمات قرآني است که وقتي خواندن انسان به حدّ نصاب رسيد، بعد متوجه مي‌شود که با چه سر و کار داشته است!؟
? آن چه ما الآن داريم تلاوت مي‌کنيم، چون هنوز به حدّ نصاب نرسيده است، دارد با افکار ما و با اندوخته‌هاي ذهني ما، کم و وجه مي‌کند. بايد آن‌قدر تلاوت کرد تا ملکه شود. باب اصلي علم نیز همين جا است. از هربار تلاوت قرآن يک چيزي نصيب انسان مي‌شود. از هر ختم قرآن، ختم نه، هر سوره‌اي، سوره نه، هر قصه‌اي، قصه هم نه، هر جمله‌اي، جمله هم نه، از هر کلمه‌اي ما نصیب می‌بریم و مقدار آن بستگي به توجه دارد.

? راه پیوند با قرآن

untitled

?ماه مبارک [رمضان]، ماه ارتباط با قرآن است نبايد از قرآن دوري کرد. براي ايجاد اين پيوند، بايد با آن مأنوس شويم. يقين داشته باشيد ما را هدايت خواهد کرد، “لا رَطْبٍ وَ لا يابِسٍ إِلاَّ في‏ کتابٍ مُبین” قرآن فقط مرکّبِ سياهي بر صفحات نيست. اگر آن را اين‌گونه مي‌بينيم، بايد مشکل را در خودمان جست‌وجو کنيم.
? اگر حيات را در قرآن نمي‌بينيم، بايد دل‌مردگي را از خودمان ببينيم. حق‌تعالي قرآن را براي همه زمان‌ها از آسمان فروفرستاده‌ است. مراتبِ انسان‌ها، در قيامت و در بهشت، به مقدار اين ارتباط و اين ادراک است که ارتقا مي‌يابد.
?گاهي بايد تلاوت را تکرار و به آن توجه کرد؛ چون نفس در مسير احياست و هرچه پيش مي‌رود بهتر مي‌شود. روزي مي‌رسد که از درونِ خويش پاسخِ آن‌ را مي‌شنويم؛ به اين معنا که احساس مي‌کنيم، با تلاوتِ آيات، رشد کرده‌ايم. سرانجام، با قرآن ارتباط خواهيم يافت و اين ارتباط، روزافزون خواهد شد.

?حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ جعفر ناصری

?? @maktabnarjesbirjand ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.