دانش خانواده، روابط، مسیر زندگی

چگونه خانواده خود را شاد کنیم؟

 داشتن خانواده شاد و خوشبخت با 14 راهکار – مشاوره آنلاین مهکام

یکی از مسائل مهم در حوزه خانواده و بهبود سلامت روان خانواده این است که بدانیم خانواده شاد چگونه به دست می‌آید. برای داشتن خانواده‌ای شاد باید به عوامل متعددی توجه داشت. سلامت جسمی و روانی هر یک از اعضای خانواده در کنار تجربه‌ هیجانات مثبت باعث می‌شود جو خانواده شاد و صمیمی باشد. از سوی دیگر تمام اعضای خانواده باید تلاش کنند تا محیط خانه مکانی برای مقبولیت، محبت و موفقیت برای همه افراد باشد.  بنابراین برای حفظ شادی در نظام حساس خانواده باید مهارت‌ها و ریزبینی‌های خاص و دقیقی را اعمال نمود. در ادامه‌ مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر راجع به عوامل موثر در افزایش شادی در خانواده و سلامت روان بیاموزید.

یکی از مشکلات خانواده‌های امروزی این است که به دلیل مشغله زیاد و گسترش شبکه‌های مجازی، اعضای خانواده وقت کمتری را در کنار هم می‌گذرانند و کمتر از گذشته راجع به اتفاقات روزمره و دغدغه‌هایشان باهم مشورت می‌کنند. سعی کنید زمانی را که کنار هم هستید به مرور افزایش دهید و راجع به احساسات و اتفاقات مختلف باهم صحبت کنید.
همچنین همیشه زمانی را برای وقت گذراندن در کنار هم در آخر هفته در نظر بگیرید تا تمام اعضای خانواده دور هم جمع شوید و باهم به تفریح بروید. این موضوع به گرمای خانواده کمک زیادی می‌کند.

خانواده شاد | دکوراسیون خانه را زیبا و شاد کنید

به دکوراسیون خانه خود دقت کنید. اتاق‌ها را طوری رنگ آمیزی کنید که حس شادی و انرژی را در افراد خانه ایجاد کنند. طراحی و رنگ‌ها باید طوری باشند که باعث تنش و اضطراب نشود. در چنین فضایی انجام اموری مانند بازی، جلسات خانوادگی یا حتی آشپزی لذت‌بخش خواهد بود.

باهم مشورت کنید

دسته‌ای از مسائلی که پیش رو دارید را می‌توانید با خانواده خود در میان بگذارید و از سایر اعضای خانواده برای حل آن‌ها مشورت بگیرید. با این کار هم راه حل‌های خوبی برای آن موضوع پیدا می‌کنید و هم حمایت سایر اعضا برای حل شدن مشکل خود را دریافت می‌کنید و هم جو خانه صمیمی‌تر می‌شود.

خانواده شاد وکتور لایه باز 1090273 : پارس استاک - شاتر استوک پارسی

خانواده شاد | مهربانی و شوخ طبعی را در خانه افزایش دهید

اینکه حداکثر تلاش خود را بکنید تا فردی همدل و دلسوز برای دیگر افراد خانواده باشید و در کنار آن، شوخ طبعی و خنده را در خانواده افزایش دهید یکی از مهمترین کارهایی است که صمیمیت را افزایش می‌دهد. به طور طبیعی انرژی افراد خانواده روی هم اثر می‌گذارد و هرچقدر شادی و نشاط را بیشتر به محیط خانه تزریق کنید، حال دیگر اعضا هم بهتر می‌شود.

به سلامت روان خود و دیگر اعضا توجه کنید

مهم‌ترین فاکتور برای داشتن خانواده‌ای شاد این است که اعضای خانواده از سلامتی روانی به قدر کافی برخوردار باشند. اگر هر کدام از اعضای خانواده درگیر بیماری‌هایی مثل افسردگی یا وسواس و… باشند روی روان سایرین هم اثر می‌گذارد.
پس مواظب سلامت روان خود و اعضای خانواده خود باشید و اگر فکر می‌کنید کسی از اعضای خانواده احتیاج دارد که به روان‌شناس مراجعه کند در اولین فرصت این کار را انجام دهید.

خانواده شاد | مقایسه کردن را کنار بگذارید

هیچوقت خانواده دیگر دوستانتان را با خانواده خودتان، درآمد دیگران را با درآمد خود یا والدینتان و کلا هیچ چیز خود را با دیگران مقایسه نکنید. مقایسه کردن نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه باعث تحریک احساس حسادت می‌شود و شما را دلسرد می‌کند. برای این موضوع سعی کنید خودتان را به چیزی که دوست دارید باشید نزدیک‌تر کنید اما از مقایسه استفاده نکنید.

خانواده ضامن ایجاد نشاط اجتماعی در مواقع بحران / تعطیلی فرصت تجدید ...

آگاه باشید که شادی درونی نیست

شادمانی و خرسندی به فاکتورهایی در جامعه و خانواده بستگی دارد، به همین دلیل متخصصان بر این باورند که شادمانی یک حالت ذاتی و خدادادی نیست، بلکه مهارتی است که افراد در طول زندگی باید آن را بیاموزند. البته بدیهی است که داشتن پول کافی برای تأمین نیازهای اساسی فرد را خوشحال کرده و یا حداقل با کاهش سطح استرس به رضایت بیشتر منجر می‌شود، اما این احساس در مدت‌ زمانی کوتاه کمرنگ‌تر از روز اول به‌نظر می‌رسد و به ‌مرور عادی می‌شود.

خانواده شاد | احترام گذاشتن به تمام اعضای خانواده

یکی از مهمترین راه‌هایی که در شاد بودن همه اعضای خانواده تاثیر بالایی دارد، احترام به یکدیگر است.برای اینکه خانواده‌ای متعادل و شاد داشته باشید باید در کنار دیگر فاکتورها، حفظ ادب و احترام به اعضای خانواده را رعایت کنید تا احساس ارزشمند بودن برای همه به وجود بیاید.

برای خانواده خود هدیه بخرید

یکی از بهترین راه‌های ابراز محبت به اعضای خانواده، هدیه خریدن است. با توجه به شناختی که از هم دارید و با توجه به نیازهای اعضای خانواده برای آن‌ها هدیه بخرید.
با این کار هم باعث خوشحالی دیگران می‌شوید و هم به آن‌ها این احساس را منتقل می‌کنید که برای آن‌ها مهم و ارزشمند هستید.

منبع:هنر زندگی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.